Özel Yat Kiralama

1 – web sitemizdeki yat charter fiyatlari, bir motoryatın tam anlamıyla calışır vaziyette, kiralayan için sağlanacak tüm ekipmanları ile, deniz riskleri için sigorta ve mürettebat ücreti, gıda ve giyimi myba kontratina gore yat sahibine aittir, Tüm diğer faaliyet giderleri kiralayan tarafından ödenir, (vefakat ilave harcamalar bununla sınırlı değildir) bu harcamalar yatın Ana makineleri ve Jeneratorlerinin yakıtı (Diesel), motorlu su oyuncakları için gerekli benzin ve yaglar kişisel çamaşırhane giderleri, şarap, bira, alkollü, alkolsüz içecekler ve uydu telekomünikasyon gibi extra haberlesme ucretleri yanında, Yabanci liman ve acente ücretleri ve eger yat kontratı, yatın baglama limanı dısında biterse yatın teslimi (redilevery) ucreti adı verilen bağlama limanına dönüs ücreti ilave olarak hesaplanır.

2 – Özel Gulet Kiralama ücretine neler dahildir ?

Web sitemizde gördüğünüz tüm Guletler yani motor / yelkenli tekneler myba kurallarına ilaveten standard bir ücretlendirmeye tabidir. Gulet kiralarken size önerdiğimiz fiyata Tekne kirası, sigorta, personel giderleri ile birlikte günde 4 saat makine seyri yapmak ve sürekli çalışan Klima cihazlarını çalıştırmak için gerekli dizel yakıtı ve teknenin bağlama limanına ait liman harç ve ödemeleride dahildir…

Gulet kiralamada kontrat fiyatına dahil olmayan sadece yiyecek icecek ve eger varsa jet ski veya su kayağı yapmak için gerekli motor yakıtı olan benzin fiyatı ve personele vereceğiniz bahşiş miktarıdır.

3 – myba nedir ?

Myba, ( Mediterranean Yacht Brokers Association ) Dünya Yat brokerlari adına bir kısaltma olup, 1984 yılında Akdenizdeki en tanınmış yat brokerleri ve yat sahipleri tarafından Ege ve Akdeniz yat piyasasında profesyonel ve etik standartları teşvik amacı ile kurulan ve dünya çapında kabul goren Uluslararasi yat kiralama anlaşması olarak kabul edilir. myba kontratları ile calısmak sadece yatçılık sektöründe profesyonelligi kanıtlanmış ve çok iyi bir ticari sicile sahip yat işletmecileri tarafindan kullanılmakta olup, myba brokerleri aracılığıyla son derece güvenli yat alış ve satışı, Yat kiralama ve yat inşa etmek isteyenler için güvence sunan uluslarası bir organizasyondur.

4 – Sectigim yatın rotasini ve limanlarını belirleyebilirmiyim?

Tüm Charter / Özel yat kiralama sözleşmesi için, bir kez seçilen yatin kullanılabilirliği doğrulanmış olmalıdır, standart myba Kiralama Sözleşmesi imzalandıgında yatın seyir ve ugradıgı veya yatın Kullanımı baglama limanı dışında bitecekse (yatın teslimat veya redelivery ücreti) gerekebilir. Bu herhangi bir peşinat olarak teyit edilmesi durumunda Kiralama Sözleşmesi sonunda bu masraflar, varsa, digerleri ile birlikte ücretlendirilir.

5 – Özel Yat Kiralama (charter) için ödeme koşulları nelerdir?

Toplam charter ücretinin% 50 si deposit olarak yani Kiralama ucretinin yarısı Sözleşmenin imzalandığı tarihde banka havalesi yoluyla ödenebilir. Bu rezervasyonu onaylar. Yatın teslimatı icin kalan% 50, artı APA dedigimiz yakıt ve kumanya avansı ile birlikte yata gelişinizde ödenir. Charter bitiminde Yatın teslimatında redelivery ücreti sözkonusu ise bu ek ücretlerle birlikte yatın kullanımı bitiminde Kaptan tarafindan size cok detaylı bir sekilde yapılan harcamalar, yakıt, extra odemeler ve yatın baglama limanına teslimi icin gerekli yakıt ve teslimat suresi icin gereken miktar Hesaplanarak size dokumu verilir. eger sizden alınmis olan apa masraflari karsılıyorsa artan kısmı size aynen geri ödenir, eksik kalan ödeme kalmışsa yine tarafınızdan ödenir.

6 – Özel Yat Kiralama ve apa nedir nasıl hesaplanır?

Ön Hazırlık Avansı dedigimiz (apa = advance provisioning allowance) charter ödemesi yapılırken alınır. myba koşulları altında genellikle toplam charter ücretinin % 25 i kadar apa hesaplanır, ancak bu miktar bazı ultra lux yatlarda % 30 da olabilir. Gıda, içecek, liman ücretleri, kaptana seyire baslamadan once verilir, bu odeme yakıt gibi, kumanya gibi ve diger masraflari karşılamak için tasarlanmıştır. yatın motor yakıtları, yagları ve diger eksiklerini gidermek üzere kaptana teslim edilen charter ucretinin %25 miktari olan APA sizin adınıza kaptan tarafindan yapılan odemelerdir. Bütün faturaların ve nakit harcama hesaplarının turun bitmesi tarihinden once yatın terkedilmesinden önce tamamlanmis olması gerekir. Kaptan Yaptığı harcamaların dokumunu Size cıkarır ve eger apa miktarindan daha az harcama yapilmissa size kalan kismini iade eder, Eger harcama miktari alınan apa miktarini geciyorsa üstünü tamamlamaniz gerekir.

7 – Ben kiraladigim yatin yiyecek ve icecek listesini belirleyebilir miyim?

Tabii ki evet, her detay bizce önemlidir yatı kiralayanın ozel istekleri, damak tercihleri, yiyeceklere alerjisi olup olmadigi, ozel ihtiyaclari ve harika bir dinlence icin gerekli tum detaylar sıralanır, Yat personeli ve Kaptan sizin yiyecek ve icecek konusundaki arzu ve isteklerinizin yanında spor ve eglence icin düsündüklerinizi yerine getirmekten zevk duyacaktır.

8 – Yatlar çocuk kabul ediyormu ?

yatlar genelde çocuklara da huzurlu bir ortam saglamak düşüncesiyle donatılmıştır, Ancak, bazı yatlar çocuklar için asgari yaş sınırı uygulamasi koyabilir. Yatın Mürettebatı cocuklara bakmakla yükümlü degildir vefakat eger arzu ederseniz onceden haber verilmesi sartıyla size cocuk bakımı icin deneyimli bir cocuk bakıcısı (nanny) sağlayabiliriz,

9 – yat da sigara icebilirmiyim?

Sigara genellikle yatlarda içilmez vefakat Bu uygulama bazı yatlarda degişiklik gösterebilir ve kaptan tarafindan musait oldugu teyid edilen yerlerde sigara içilebilir, eger sigara içiyorsaniz lütfen onceden haber veriniz, Güvenlik nedeniyle, yatın kabinlerinde, kısaca yatın iç mekanlarında sigara içmek kesinlikle yasaktır..

10 – mürettebata Ne kadar bahsis odemek gerekir?

Tüm murettebat sizin konforunuz ve rahatliginiz icin elinden gelenin en iyisini sunmak ve sizleri memnun etmek icin 24 saat boyunca hic servis aksaması olmaksızın calısmaktadır, Genelde yat kiralama ucretinin %10 miktarı kadar yat personeline bahsis yada tip seklinde odenir. Bu isterseniz her bir personele ayri zarf icinde yada Kaptana toptan verilerek Esit bolusturulmek uzere verilebilir. Bununla beraber % 10 sadece bir olcudur ve sizin memnuniyetinize gore azaltilabilir yada arttirilabilir.

11 – Ben sigorta kapsamında mıyim?

Yatlarda beklenmedik durumlarda karsılasılacak riskleri önlemek için yat, personel ve Misafirlerin genel  Ferdi Kaza Sigortası yapılmaktadır.

12 – Bir yatın su oyuncaklarını ve scuba dalış donanımlarını kullanabilirmiyim?

Bazı ülkelerde bir Yeterlilik Belgesi ile su sporlarına wave runners ve diğer mekanik tahrikli deniz kayağı, (Jet Ski ) icin ehliyet gereklidir.
Lütfen yatın motorlu su oyuncakları kullanmak istediğiniz zaman sorumluluklarınızı düsünün. Eğer gerekli ruhsat ve sertifikanız yoksa / yata getirecegimiz bir dalgıç eğitmen ile bu konu düzenlenebilir.
tüm öğrenim ücretleri kiralayan tarafindan odenmek uzere hesabınıza yazılır Bazı Ozel bolge ve alanlar tamamen motorlu su oyuncakları ve kullanımına yasaktır. Kişisel deniz araclarının kullanılması yalnızca kullanan operatörün aldıgı bir risk olarak degerlendirilir. Eğer yat da scuba donanımları varsa, sadece sertifikalı dalgıçlar tarafindan veya padi lisansı veya eşdeğer lisans sahibi misafirler tarafindan kullanılabilir.

13 – Ödeme Şekli

Hayır fiyatlarımıza kdv dahil degildir, Avrupa Birliği vergi mevzuatı, Katma Değer Vergisi (Fransada tvi, italyada iva, gibi) Turkiye de kdv % 18 olup eger kredi kartı kullanilarak pos makinesi üzerinden ödemek isterseniz biz veya bazı yat firmaları güvenlik açısından kk ile ödeme yapılmasını doğru bulmuyoruz.